Opublikowany przez: Familiepl 2021-08-19 10:22:34
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021–2023, do którego dotarł DGP, mówi też, że ponad połowa szpitali pacjentki nie mogą liczyć na poszanowanie ich prawa do godności.
W przytaczanym dokumencie Ministerstwo Zdrowia określiło, co może być przyczyną tak złego stanu polskich porodówek. Okazuje się, że w 75 proc. szpitali nie ma wystarczającej liczby personelu, w ponad 70 proc. brakuje odpowiedniego sprzętu, a 55 proc. nie gwarantuje pacjentom prawa do intymności i godności w czasie porodu i po nim. Tylko 27 procent placówek zapewniało pacjentkom niezbędne standardy, ale to też nie znaczy, że przestrzegane one były w 100 procentach.
Nowe standardy opieki okołoporodowej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, z dnia 16 sierpnia 2018 roku (Dz. U. z dnia 11 września 2018, poz. 1756). Podkreślono w nim również konieczność szczególnego dbania o dobro psychiczne kobiety podczas porodu i po nim.
W kilku miejscach Rozporządzenia podkreślono konieczność traktowania rodzącej z szacunkiem i pełnym poszanowaniem jej prawa do decyzji. Postępowanie w trakcie porodu pod kątem prawnym szczegółowo definiuje punkt V Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Kobieta podczas porodu:
Natomiast punkt VII Rozporządzenia odnosi się do łagodzenia bólu porodowego i podkreśla prawo rodzącej do zastosowania środków łagodzących go (farmakologiczne, ale także innych np. akupunktura czy akupresura). W ten sposób rodząca:
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
CZYTAJ TEŻ >> 9. miesiąc dziecka - co maluch potrafi?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.